Benešov - Bytový dům Husovo náměstí Benešov :: BENTI-BYTY.cz a

Okamžité informace:

kontakt
Vyhledat
Odešlete nám svojí emailovu adresu
nebo Vaše telefoní číslo, abychom
se Vám mohli ozvat.

Benešov

Město Benešov leží necelých čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Prahy v kraji mezi řekou Sázavou a bájnou horou Blaník. Jeho výhodná poloha na dopravních tepnách a atraktivní přírodní i kulturní prostředí jej předurčuje stát se zajímavým střediskem turistického ruchu. Město má cca 16 000 obyvatel a leží 360 metrů n. m.

Pamětihodnosti

  • Kostel sv. Mikuláše. Kostel se samostatnou zděnou zvonicí na vrchu Karlov pochází ze 13. století, byl mnohokrát přestavován. Na zvonici je doložen zvon František z r. 1480 od Václava z Velvar, zvon Mikuláš z r. 1483 od téhož zvonaře a zvon Salvátor z r. 1603 od Jakuba Konváře.
  • Zříceniny klášterního kostela minoritů. Klášter byl založen v 1. polovině 13. století. V r. 1420 byl společně s celým městem vypálen husity. Při klášteře stojí stará zděná zvonice. Na zvonici se nachází vzácný zvon z r. 1322 od zvonaře Rudgera, který je druhým nejstarším datovaným zvonem v Česku. Zvon byl nalezen při výkopových pracech v sutinách bývalého Minoritského kláštera v r. 1799. A zvon z r. 1595 od Matouše Voříška.
  • Piaristická kolej a kostel sv. Anny. Kolej byla založena r. 1703 Franiškem Karlem Přehořovským z Kvasejovic. Celá stavba byla dokončena teprve r.1717 za Jana Josefa z Vrtby, nejvyššího purkrabího králoství českého, který ke klášteru nechal přistavět kostel sv. Anny. Nad hlavním vchodem do kostela je jeho znak s latinským nápisem.
  • Na území místní části Konopiště se nachází stejnojmenný zámek.

Cestovní ruch

Benešovsko patří díky své poloze i přírodním krásám mezi nejoblíbenější příměstská rekreační zázemí Pražanů. Mnoho obyvatel hlavního města má na území okresu (zejm. v Posázaví) chaty a chalupy. Díky přívětivé a vyvážené kulturní krajině je okres také velmi vyhledávaným místem pro jednodenní turistiku nebo cykloturistiku. Zdejší krajina a relativní blízkost hlavního města přitáhly na Benešovsko také filmaře - asi nejznámějším filmem zde natočeným je komedie Zdeňka Svěráka Vesničko má středisková z roku 1985, která se natáčela v Křečovicích. V Benešově a okolí se natáčel seriál České televize Šípková růženka (2001), ve Vysokém Újezdě nový seriál Hraběnky.